+40 735 169 959
Fajtaösszehasonlító krumpli-kóstoló



Bár évtizedek óta a burgonya hazájának tartják a Csíki-medencét, a 2000-es évekre meglehetÅ‘sen elsilányult a jó étkezési burgonya iránti igényességünk. Többnyire úgy voltunk vele, mint a borral, hogy volt belÅ‘le piros és fehér, de felütötte fejét az a hiedelem is egyebek mellett, hogy a sárga belű többnyire takarmányozásra alkalmas, míg a fehér húsút lehet étkezésre használni.
Nem volt kereslet a jó étkezési burgonyára. Egyre több vendéglátós tette le a voksát fagyasztott sült krumpli mellett így semmi nem késztette arra a helyi termelÅ‘ket, hogy a konyhatechnológiailag különbözÅ‘képpen viselkedÅ‘ fajtákat külön kínálják eladásra, megjelölve azok kulináris sajátosságait.
A krumpli színe, textúrája és íze mellett legfontosabb, hogy miként viselkedik hÅ‘ hatására. Ebben a tekintetben két fÅ‘csoportja van a krumpliknak: a lisztesre- illetve e ressre (keményre vagy zselésre) fÅ‘vÅ‘ változatok. Konyhai eljárások szempontjából az sem mellékes, hogy mennyi fÅ‘zÅ‘folyadékot tartanak vissza vagy szívnak magukba a különbözÅ‘ fajták.
Nyugaton korábban, nálunk fele bÅ‘ tíz éve vált gyakorlattá – igaz csak szupermarketekben – hogy A, B illetve C kategóriákba sorolják a különbözÅ‘ fajtákat. Eszerint A-val a salátának alkalmas, kifejezetten keményre fÅ‘vÅ‘ fajtákat jelölik. A B csoporthoz a „majdnem mindenre jó” fajták tartoznak. Nem fÅ‘ szét, de már szemcsés, omlós a textúrája. Bizonyos eljárások mellett alkalmas krumplipüré készítéséhez is. C kategóriába tartoznak a magas hÅ‘mérsékletű sütést jól tűrÅ‘ fajták. Hasábburgonyának, kemencés burgonyának ajánlott, de van aki krumplipürének is kizárólag ezt használja.
Ennek fényében egyedülállónak mondható az Agri-Cultura-Natura Transylvaniae Egyesület kezdeményezése, melyet idén négy biogazda bevonásával bonyolítottak le. A csíklázárfalvi Szakács Márton, a madarasi Fazakas Imre, a gyimesfelsÅ‘loki Farkas Tibor és a gyergyócsomafalvi Mogyorós László arra vállalkoztak, hogy étkezési burgonyafajtákat termesztenek kísérleti jelleggel teljesen vegyszermentes termesztési körülmények között.
Az Egyesület önerÅ‘bÅ‘l bonyolította le a projektet oly módon, hogy a vetÅ‘burgonyát a gazdák az egyesület hozzájárulása mellett lényegében saját költségen szerezték be, az egyesület pedig a kutatóintézetekkel való kapcsolattartást, a fajtakiválasztást, a négy helyszínen zajló kísérlet összehangolását, majd az eredmények kiértékelését végezte – mondta el Rodics Gergely, az egyesület elnöke. A 12 burgonyafajtából nyolc fajta Magyarországról származott, a nemesítÅ‘kkel és kísérleti intézetekkel fennálló együttműködésüknek köszönhetÅ‘en. Az eseményen Mogyorós László, az egyesület szaktanácsadója, bemutatta a kísérlet részleteit és az egyes fajták terméseredményeit. Az érdeklÅ‘dÅ‘knek szívesen adnak felvilágosítást ezzel kapcsolatban az egyesület munkatársai. A kísérletbÅ‘l egy nyilvánosan elérhetÅ‘ rövidfilm is fog készülni azzal a céllal, hogy az érdeklÅ‘dÅ‘ gazdákat tájékoztassa az eredményekrÅ‘l.
A projekt záróakkordjaként október végén egy kóstolással egybekötött kiértékelést tartottak, ahol a Székely Konyha és Kert csapatát kérték fel arra, hogy négy burgonyafajtából egy-egy fogást fÅ‘zzön.
A projekt kiértékelését a kísérleti jelleggel termesztett pityókák kóstolásával tette teljessé az Agri-Cultura-Natura Transylvaniae Egyesület. A teljes mértékben nyilvános rendezvényre mintegy 30 érdeklÅ‘dÅ‘ jelentkezett, akik vakteszt során értékelték a különbözÅ‘ pityókákat.
Kóstolásra héjában, sós vízben fÅ‘tt pityókát szolgáltak fel, az értékelési szempontok között pedig egyebek mellett különbözÅ‘ ízjegyeket, textúrát, illatot értékeltek a résztvevÅ‘k.
Az A, B és C típusú fajták sajátos kulináris adottságaival kapcsolatban érdekességként kiemelhetÅ‘, hogy a fÅ‘tt krumplik kóstolásának eredményeiben legutolsó helyre kerülÅ‘ Sarpo Mira fajtából a rendezvény keretében elsÅ‘ osztályú szalmakrumpli készült, mely sütve kiváló, ropogós kérget és ízletes, krémes belsÅ‘ állagot produkált a magas hÅ‘mérsékletű hÅ‘kezelésnél.
​


Agroökológia
Nemzetközi együttműködés a környezetbarát mezÅ‘gazdaság oktatásáért
​
​
projekt


Egyesületünk részese a trAEce elnevezésű, EU támogatásból megvalósuló Erasmus+ projektnek, amely során öt országból hat partnerrel közösen egy felnÅ‘ttképzési tananyag összeállításán dolgozunk. A három éves projektben együttműködÅ‘ partnerek a GödöllÅ‘i Diverzitás Alapítvány, a magyar Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ, a Dél-Bohémiai Egyetem (ÄŒeské BudÄ›jovice, Csehország), a Bécs közelében működÅ‘ Grand Farm: egy kutatási és oktatási célú mintafarm, továbbá a GAIA nevű, elsÅ‘sorban hagyományos vetÅ‘magokra specializálódott portugál civil szervezet és az Agri-Cultura-Natura Transylvaniae Egyesület. A projekt honlapja: https://traece.eu/
​
A tananyag témája az agroökológia: mezÅ‘gazdálkodás környetbarát módon. A projekt eredményeként egy olyan tananyag fog összeállni, aminek segítségével mélyebb betekintést tudunk adni a környékünk gazdái számára arról, hogyan lehet a mezÅ‘gazdaság modernizálódó körülményei között is fenntartani azt a rendkívüli természeti értéket, ami nagyapáink gazdálkodása révén ránk maradt, és ami a klímaváltozás és a fajok kipusztulásának korában nagyon felértékelÅ‘dött.
2020. január 8-10 között került sor az elsÅ‘ partnertalálkozóra GödöllÅ‘n, amin részt vettek egyesületünk munkatársai, Rodics Gergely, Farkas Tibor és Mogyorós László. A három nap alatt összeismerkedtünk „új munkatársainkkal”, elkezdtük a közös munkát, amellyel a következÅ‘ három évben fogunk foglalkozni. Elméleti alapokat fektettünk le, megbeszéltük az idei évben elvégzendÅ‘ feladatokat és utolsó nap meglátogattuk Matthew Hayes Zsámboki Biokert nevű biogazdaságát.
Új mezÅ‘gazdasági építészet
Az alábbi anyagok az "Új mezÅ‘gazdasági építészet Székelyföldön" című konferenciánkon elhangzott elÅ‘adások diái. Az aláhúzott címekre kattintva a bemutató letölthetÅ‘.
​
​
Mogyorós László - Van-e jövÅ‘je a kis családi gazdaságoknak Székelyföldön?
Egyesületünk szaktanácsadója 3 különbözÅ‘ méretű szarvasmarha tartó gazdaság működését és gazdaságosságát hasonlítja össze, azzal a konklúzióval, hogy akár egy 5 tehenes gazdaság is képes lehet eltartani egy családot.
​
Farkas Tibor - Munkafolyamatok a gazdaságban
Egyesületünk szaktanácsadója elÅ‘adásában összehasonlítja a székelyföldi hagyományos kisgazdaságok és egy modern bajor tejtermelÅ‘ gazdaság munkaigényét, majd alaprajzi javaslatokat mutat be arra, hogyan lehet kis befektetéssel átalakítani meglévÅ‘ csűrjeinket 6-12 (tejelÅ‘ vagy hízó) szarvasmarha számára.
​
KöllÅ‘ Miklós - Nagy léptékű épületek problematikája a székely kultúrtájban
A Larix stúdió építésze azt mutatja be, hogyan lehet a nagy méretű istállóépületeket olyan módon megépíteni, hogy azok házilag karbantarthatók legyenek, és ne váljanak éktelenkedÅ‘ sebekké Székelyföld átalakuló faluképében és tájaiban.
​
Bálint György Szabolcs - Innovatív hagyomány
A Székely Gazdaszervezetek Egyesületének falugazdásza bemutat néhány olyan kis léptékű, konténerekben kialakított élelmiszer-feldolgozót, amely akár egy családi gazdaságban is létesíthetÅ‘. A belsÅ‘ kialakítás mellett figyelmet fordít arra, hogyan lehet a faluképtÅ‘l idegen konténereket egyszerű megoldásokkal "falukép-baráttá" tenni.
​
Dr. Püsök László - Állategészségügyi szabályzók a farmlétesítésre, istállóépítésekre vonatkozóan
A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (DSVSA) nyugalmazott igazgatóhelyettese részletesen bemutatja, milyen elÅ‘írásoknak kell megfelelnie egy szarvasmarhatartó istállónak. Felhívta a figyelmet arra, hogy ha az építtetÅ‘ elÅ‘re egyeztet a tervekrÅ‘l hatósággal, akkor a kész beruházás biztosan megkapja a szükséges engedélyeket.
​
Gergely Attila - MezÅ‘gazdasági épületek tervezési és engedélyezési folyamata
A Vallum építésziroda építésze bemutatja, milyen hatósági és tervezési folyamaton kell végigmennie annak, aki egy új istálló létesítését tervezi.
​
​

Tájékoztató a Hegyvidéki Ügynökség várható pályázatairól


Egyesületünk a Hargita Megyei MezÅ‘gazdasági Igazgatósággal közösen szervezte meg 2019 szeptember 20. pénteken azt a tájékoztatót amely a várható hegyvidéki pályázati lehetÅ‘ségeket mutatta be. A beruházási program keretében támogatásokat lehet majd lehívni az alábbi típusú fejlesztésekre: vágópont, kis húsfeldolgozó, gyapjúbegyűjtÅ‘ és -feldolgozó, gyógy- és fűszernövény begyűjtÅ‘ és feldolgozó, gyümölcs és gomba begyűjtÅ‘ és feldolgozó, tejcsarnok, fejfeldolgozó, valamint hegyi esztena létesítése,
Ioan Cocârdean, a Hegyvidéki Ügynökség irodavezetÅ‘je részletesen bemutatta a várható kiírásokat, megtudtuk, hogy a nagy valószínűséggel jövÅ‘ évre várható pályázatokon jogi személyek vehetnek részt (II, IF, PFA, SRL, mezÅ‘gazdasági szövetkezetek).
​
A vissza nem térítendÅ‘ támogatás aránya a beruházás értékének 40%- ától indul, de elérheti a 90%-ot - ebben az esetben 10%-os önrészt vállal a pályázó. A támogatás aránya akkor növekszik, ha :
- a pályázó fiatal gazda
- a pályázat hátrányos adottságú településen valósul meg
- ha a pályázó jogi forma mezÅ‘gazdasági szövetkezet
​
Ide kattintva megismerhetÅ‘k a pályázati program további részletei.
​
Ide kattintva elolvasható a MASZOL beszámolója a rendezvényrÅ‘l.
​​
​