top of page
_MG_6592.jpg

HÁTTÉR

A faluképvédelem jelentÅ‘sége

A hagyományos, paraszti építészet Erdély arculatának egyik legmeghatározóbb eleme - volt. A régi lakóházak és mezÅ‘gazdasági épületek felépítéséhez szükséges tudás megvolt egy faluközösségben, sokszor egy családon belül is. Így ezek az épületek "kézműves termékek" voltak, egyszerűség, praktikum, kiváló arányérzék és mértéktartó díszítések jellemezték. Mára ezek az épületek eltűnÅ‘ben vannak, a lakóházak leginkább, de a családi gazdaságok megszűnése vagy modernizációja miatt a gazdasági épületek közül is egyre több tűnik el a faluképbÅ‘l.

​

Erre a helyzetre reagálva indította útjára az Agri-Cultura-Natura Egyesület igazgatója 2006-ban az úgynevezett "Faluképvédelmi programot". A program célja, hogy â€‹a falvak meglévÅ‘ értékeit felmérje, azok védelmére javaslatot tegyen, ami a településrendezési tervekbe is bekerülhet. Az elÅ‘ször a Pogány-havas Kistérségi Társulás keretében elindított tevékenység (ami Csíksomlyótól Gyimesbükkig kb. 30 falut érintett) késÅ‘bb kiterjedt egész Hargita megyére, majd késÅ‘bb a LEADER program révén országos hatása lett.

​

Két további hozadéka is volt a programnak. Az OrszágépítÅ‘ Kós Károly Egyesüléssel együttműködésben elkészült két egymást követÅ‘ kiadvány, amelyben olyan új épületek terveit mutatjuk be, amelyek a hagyományos építkezés erényeit emelik át mai igényeket is kielégítÅ‘ lakóházakba.

 

E tervek egy része megtekinthetÅ‘, ha IDE KATTINT.

​

A másik kiadvány pedig a hagyományos csűrök nem mezÅ‘gazdasági célú újrahasznosítását segítÅ‘ útmutató. Ennek szükségességét az indokolta, hogy nagyon sok csűrtulajdonos nem is gondolt arra, hogy az épületnek milyen fontos faluképi, épített örökségi jelentÅ‘sége van, és ahelyett, hogy új funkcióval töltötték volna meg, inkább eladták (többnyire külföldre) építÅ‘anyagnak vagy egyszerűen tűzifának.

​

Ezek mellett 2019 elejétÅ‘l foglalkozunk a csűrök mezÅ‘gazdasági célú újrahasznosításával is. Ennek indoka, hogy sok esetben a gazdacsaládok meg tudnának élni úgy is, hogy a jelenlegi 2-3 helyett 10-15 tehenet tartanának. Ennyi állat még elhelyezhetÅ‘ egy hagyományos csűrben, ha annak használati módját teljesen újragondoljuk. Ehhez ad ötleteket az az elÅ‘adási anyag, amely az "Új mezÅ‘gazdasági épületek" című konferenciánkon mutatott be  kollégánk. Ez az anyag IDE KATTINTVA letölthetÅ‘.

​

Az alábbi gombra kattintva pedig a "Csűrjeink újrahasznosítása" című kiadványt tudja letölteni arról a honlapról, amely a képen is látható átalakított csűrt mutatja be részletesen.

​

​

bottom of page